Průvodce vánočními dárky: Nejlepší sada na přípravu kávy

Vánoce, jedno z nejkrásnějších období roku je za dveřmi. Přemýšleli jste, jaké dárky letos nakoupíte? Víme, že vánoční nákupy mohou být někdy velmi náročné a najít ten správný dárek může být komplikované. Pokud máte někoho z rodiny nebo z přátel, kdo naprosto miluje kávu, pak máme několik skvělých tipů na alternativní přípravu kávy.

Káva – jedna ingredience, a přitom tolik způsobů, jak ji připravit. V závislosti na typu kávových zrn, která máte rádi, na vybavení, které vlastníte, a na vaší náladě, můžete svou kávu přeměnit na naprosto výjimečnou událost. Použitím stejného typu kávy v různých přístrojích lze vytvořit kávové nápoje s různými chuťovými a obsahovými vlastnostmi. To vše jen díky různým metodám přípravy kávy. Nekupujte tak jen dárek, ale darujte svým blízkým kávový zážitek.

Pojďme se na některé z alternativních metod podívat blíže.

Aeropress

Aeropress, rychlá a jednoduchá metoda pro přípravu kávy s bohatou chutí. Tento přístroj byl vynalezen v roce 2005 panem Alanem Adlerem. Pokud rádi experimentujete, tak je tato metoda vhodná přesně pro vás. Aeropress je kompaktní, lehký, takže je i dokonalým společníkem na cesty. Celková doba přípravy kávy vám zabere zhruba 2 minuty.

Použití: Aeropress funguje na principu pístového kávovaru. Vložíte papírový filtr a nasadíte ho do spodní části Aeropressu, který postavíte na šálek. Nasypete čerstvě namletou kávou, přidáte horkou vodu o teplotě 92–96 °C, promícháte a nasadíte píst. Zhruba po 90 sekundách píst pomalu stlačujete. Nakonec Aeropress z šálku sundáte a už si jen užíváte kávový požitek.

Chemex

Chemex je stylová a elegantní metoda pro přípravu dobré filtrované kávy. Skleněná konvice s dřevěnou rukojetí a koženou šňůrkou byla vynalezena v roce 1941 německým vynálezcem Peterem Schlumbohmem. Káva z Chemexu je bez hořkosti a vytváří výjimečně čistý pocit v ústech. Celková doba přípravy je 3 až 5 minut v závislosti na objemu.

Použití: Příprava kávy pomocí Chemexu je velmi snadná. Vložíte papírový filtr do horní části Chemexu, nasypete čerstvě namletou kávu a zalijete horkou vodou o teplotě 92–96 °C, aby se káva rovnoměrně nasytila. Zhruba po 30 sekundách začněte pomalu krouživým pohybem přilévat zbývající vodu. Jakmile je káva překapána, vyjměte filtr, krouživým pohybem kávu promíchejte a servírujte.

CoffeeGator konvička

CoffeeGator konvička na přípravu překapávané kávy připravuje kávu bohaté chuti a vůně. Skleněná konvička je vybavena znovupoužitelným kovovým filtrem. Perfektní kombinace funkčnosti a designu. Navíc je tato alternativní metoda ekologická, protože nebudete potřebovat žádné papírové filtry. Nadchne tak všechny ekologické kávové nadšence.

Použití: Metoda je založena stejně jako Chemex na principu překapávané kávy. Rozdíl je, ale v jemném sítku, které je už součástí konvičky. Stačí tak jen do sítka nasypat čerstvě namletou kávu a zalít ji horkou vodou o teplotě 92–96 °C, aby se káva rovnoměrně nasytila. Po několika sekundách pomalu doléváte vodu, nejlépe krouživými pohyby. Pak už si jen vychutnáte dokonalý šálek kávy.

Keramický dripper

Šikovný keramický překapávač na výrobu menšího množství filtrované kávy. K plastovému dripperu už se po vyzkoušení tohoto porcelánového nebudete chtít nikdy vrátit. Způsob přípravy kávy pomocí dripperu je velmi jednoduchý a rychlý. Celková doba přípravy je zhruba 2 až 3 minuty.

Použití: Dripper je ideální metoda pro přípravu jednoho šálku kávy. Vložíte papírový filtr do dripperu, který umístěte na šálek. Přidáte čerstvě namletou kávu a trošku ji zalijete horkou vodou o teplotě 92–96 °C, aby se předpařila. Pomalu doléváte horkou vodu. Po překapání dripper z šálku sundáte a můžete si vychutnat lahodnou kávu.

Kávovar Moccamaster

Stylový nadčasový kávovar MoccaMaster pro snadnou přípravu většího objemu filtrované kávy. Pokud doma vypijete vy nebo vaši blízcí větší množství kávy, tak je pro vás tento kávovar ideální volbou dárku. Celková příprava kávy i s ohříváním vody trvá přibližně 6 až 8 minut. Díky termosce, která je součástí balení vám pak vydrží káva teplá po delší dobu.

Použití: Princip kávovaru je podobný jako u Chemexu nebo dripperu, jen v tomto případě vodu dávkuje sám MoccaMaster. Příprava je velmi snadná, jen vložíte papírový filtr do držáku, nasypete do něj čerstvě namletou kávu a do zásobníku na vodu nalijete filtrovanou vodu. Pak už jen stačí zapnout kávovar a vychutnat si skvělou kávu.

Ruční mlýnek Hario

Správného milovníka kávy, potěšíte také vysoce kvalitním přenosným ručním mlýnkem. Mlýnek Hario má konické keramické mlecí kameny a velmi jednoduše na něm nastavíte požadovanou hrubost mletí. Mlýnek je navíc velmi stylový a trendy. Spodní část je vybavena protiskluzovou podložkou z odolné gumy, čímž umožňuje velice snadné používání.  Mlýnkem tak potěšíte každého, kdo rád experimentuje s přípravou kávy.

Celý kávový balíček pak můžete ještě doplnit o některou z široké nabídky zrnkových káv a vaši blízcí budou naprosto nadšeni.