Osm kroků k perfektně našlehané mléčné pěně

Cappuccino, Latte Macchiato, horká čokoláda nebo Chai Latte, všechny tyto nápoje spojuje jedno, a to sametově jemná, pevná, ale nadýchaná mléčná pěna. Bez ní by to rozhodně nebylo ono. Nejde jen o chuť a texturu mléčné pěny, ale i její vzhled hraje důležitou roli.

Vykouzlit takovou dokonalou „pěnovou čepici“ není jen tak, na to potřebujete správné vybavení a také trochu praxe. Abychom vám čarování s mlékem usnadnili, sestavili jsme pro vás manuál jednotlivých kroků, ve kterých se dozvíte, jak pracovat s mlékem, aby byla mléčná pěna ozdobou každého nápoje.

Na začátek dobrá zpráva, pokud dodržíte pár pravidel (níže), nepotřebujete ke šlehání mléka mnoho baristických potřeb. Doporučujeme pouze tyto tři základní pomocníky:

  • Nerezová konvička na mléko – zaručuje dobré vedení tepla, aby se mléko ohřívalo rovnoměrně.
  • Gumová podložka – na sklepnutí a zamíchání mléka pro dosažení obzvláště jemné a krémové pěny.
  • Teploměr – správná teplota našlehaného mléka je přesně to, co potřebujete znát pro našlehání dokonalé pěny.

1. Mléko

K výrobě mléčné pěny lze v zásadě použít téměř jakékoli mléko. Významný rozdíl mezi jednotlivými mléky je především v obsahu bílkovin a tuku. Čím více bílkovin mléko obsahuje, tím bude pěna pevnější. Pokud má i vysoký obsah tuku, bude výsledek našlehané pěny obzvláště krémový. Použít lze ale také mléko bez laktózy, například ovesné nebo sójové mléko, chuťově je velmi dobré a dobře se šlehá. Bez ohledu na to, jaké mléko si vyberete, mělo by být vždy čerstvé a vychlazené, než začnete šlehat!

2. Konvička

Po výběru správného mléka, je potřeba zvolit také správnou nerezovou konvičku s odpovídajícím objemem. Rozhodující je množství mléka. Pokud do konvičky dáme příliš málo nebo příliš mnoho mléka, pěna nebude krémová a nebude mít požadovanou konzistenci a objem. Konvičku plníme mlékem vždy zhruba do poloviny, až ke spodnímu okraji nalévacího zobáčku. Pokud tedy chceme napěnit například jen 150 ml mléka, musíme zvolit menší konvičku.

3. Teplota

Jak již bylo zmíněno výše, nezkušeným baristům doporučujeme použít teploměr. Teploměr je zavěšen na konvičce a ponořen přímo do mléka. Praktičtější alternativou klasického baristického teploměru je teploměr nalepovací. Jedná se o nálepku, která se aplikuje přímo na konvičku. Díky tomu pomáhá určit přesnou teplotu. Teplota mléka by měla být mezi 60 a 70 ° C, nikdy ne více. Pokud je mléko příliš horké, srážejí se bílkoviny, laktóza se pálí a mléčná pěna nám klesne. Obecně platí, že teplota je správná, pokud se můžete horké konvičky stále dotýkat a udržíte na ní ruku.

4. Pára

Před přípravou mléčné pěny musíme odstranit kondenzovanou vodu, která se shromažďuje v parní trysce kávovaru. Voda by zředila mléčnou pěnu a snížila by tak její krémovost. Musíme proto na několik málo vteřin upustit páru z trysky. Až pak můžeme začít šlehat mléko. Proces šlehání lze v zásadě rozdělit do dvou fází. V první fázi se bublinky vzduchu nejprve dostávají do mléka. V následující fázi je výsledná pěna jemně a rovnoměrně vířena v konvičce.

5. Fáze počáteční

Parní trysku opřeme o zobáček konvičky pod úhlem 45 °, ponoříme ji asi jeden až dva cm pod hladinu mléka a pomalu zapneme. Jednu ruku bychom měli mít vždy na dně konvičky a kontrolovat teplotu mléka. Konvičku jemně posunujeme směrem dolů, tak aby byla tryska stále pod hladinou. Při tvorbě pěny by měl být slyšet praskavý zvuk.

6. Fáze kroužení

Pokud mléko začíná být teplé (zhruba 30 až 40 ° C), začíná další fáze, kdy už není nasáván vzduch. Místo toho přidržíme trysku hlouběji v mléce a pohybujeme konvičkou do kruhu. Tento krok slouží k odstranění větších bublin a zjemnění mléčné pěny. Pokud je konvička horká na dotek, proces šlehání mléka končí a parní trysku můžeme vypnout. Nakonec trysku důkladně očistíme hadříkem a opět profoukneme.

7. Klepání

Výsledná pěna bude jemnější, když konvičkou důrazně klepneme o gumovou podložku a opatrně krouživým pohybem obsah promícháme. Větší vzduchové bublinky zmizí a výsledná pěna bude rovnoměrnější a lesklá. Mléčná pěna má krátkou životnost, proto by měla být použita okamžitě. Pokud se pěna při pohledu leskne, je konzistentní a nejsou vidět žádné bubliny, vytvořili jsme dokonalou mléčnou pěnu, kterou lze podávat na nejrůznější nápoje.

8. Čištění

Pokud konvičku na mléko a trysku vyčistíme ihned po použití, ušetříme si následně spoustu času. Protože jakmile mléko na horké trysce zaschne, lze ho odstranit jen velmi obtížně. Proto bychom měli mít vždy po ruce vlhký hadřík a trysku po našlehání otřít. Nezapomeňme vyčistit i vnitřek trysky, krátce necháme uniknout páru (stejně jako na začátku šlehání).

Tip pro vás!

K procvičování můžete jednoduše použít konvičku plnou vody z kohoutku s kapkou mycího prostředku. Proces šlehání dává této směsi konzistenci podobnou mléčné pěně. Pro nácvik procesu šlehání je proto ideální. Tím také zabráníte plýtvání s našlehaným mlékem.