8 faktů o espressu, které by měl každý milovník kávy znát

Espresso, které má původ v Italii je dnes oblíbeným nápojem po celém světě. Ať už jako samotný nápoj nebo jako základ pro kávové speciality. Níže jsme sepsali několik faktů, které jako milovník kávy možná už znáte nebo naopak neznáte.

  1. Espresso, název pro nápoj i pro proces přípravy

Espresso je název nejen pro samotný nápoj, ale i pro proces přípravy. Malé množství horké vody je pod tlakem protlačeno jemně namletou kávou, aby se zhruba během 20-30 vteřin vytvořilo 25-35 ml lahodné kávy s cremou. Espresso se připravuje rychle a také by se tak mělo i pít.

  1. Espresso vzniklo v Itálii před více než 100 lety

Vraťme se v čase na konec 19. a začátek 20. století do slunné Itálie, kde začal vývoj espresso kávovarů. V roce 1884 si nechal vynálezce Angelo Moriondo patentovat nejstarší známý stroj na výrobu espressa, který pak v roce 1901 vylepšil Luigi Bezzera.

  1. Italské slovo „espresso“ se do angličtiny překládá jako „express“ (expresní, rychlý apod.)

Espresso by se mělo vyslovovat „espresso“, ale v České republice se často nesprávně vyslovuje jako „expreso“, zkráceně “presso“ nebo se označuje jako „piccolo“.

  1. Espresso jako základ kávových specialit

Espresso je základem mnoha mléčných kávových specialit jako je například flat white, cappuccino, latte macchiato nebo espresso macchiato. Například cappuccino se připravuje z jedné dávky espressa doplněného našlehaným mlékem. Na přípravu kávových specialit se využívá, jak klasické, tak i rostlinné mléko.

  1. Podle „cremy“ poznáme čerstvost kávových zrn

Crema je krémová pěna karamelové barvy, která se extrahuje společně s espressem a nachází se na jeho povrchu. Samotná crema nám může o espressu mnoho napovědět. Třeba jak je káva extrahovaná nebo jak čerstvá byla kávová zrnka před namletím. V čerstvě připraveném espressu vydrží krémová pěna zhruba 3-5 minut, než se rozpustí.

  1. Na přípravu espressa je zapotřebí přibližně 70 kávových zrn

Přípravu espressa ovlivňuje nepochybně několik různých faktorů, ale lze předpokládat, že typický espresso shot se extrahuje z přibližně 70 kávových zrn.

  1. Obsah tuku v espressu je vyšší než u filtrované kávy

Espresso obsahuje přibližně 2,5 % různých tuků, zatímco ve filtrované kávě je pouze 0,6 % tuků. Je to odvozeno z přírodních olejů obsažených v kávových zrnech a tím, že espresso je více koncentrované než šálek filtrované kávy.

  1. V dnešní době je díky moderní technologii příprava espressa snazší než kdy dříve

Kávové technologie se neustále vyvíjí a na trhu najdeme velké množství kávovarů s nejrůznějšími funkcemi. Záleží, co však u kávovaru, který připravuje naši oblíbenou kávu preferujeme. Výkonnost, jednoduchost, rozměry, variabilitu nebo design?